FANDOM


House of Representatives of Rio Blanco
Hehooxuwuunenno'in (Arapaho, lit. "our representatives")
36th House of Representatives of Rio Blanco
Type
Type
Term limits
None
Leadership
Chancellor of the Chamber
Janice Wright (Weld, YM), Progressive
Since 1 August 2016
Leader of the Opposition
Travis DiLeo (Larimer, MO), Conservative
Since 1 August 2016
Spokesperson of the Middlemen
Derek Loydon (Gunnison, LM), Liberal
Since 1 August 2016
Structure
Seats 100
Rio Blanco Reps Chamber 2017
Political groups
Government
     Progressives (42)
     Green (4)
     RB 2.0 (3)
Opposition
     Conservatives (18)
     New Choice (16)
     Cobb Team (13)
Middlemen
     Liberals (2)
     Humanist (2)
Length of term
4 years
Salary RB$5,850/month ($6,500/month)
Elections
Instant-runoff voting (Optional preferential voting)
Last election
1 August 2016
Next election
1 August 2020
Meeting place
National Capitol
200 E Colfax Ave
Denver, CC
Rio Blanco

The House of Representatives of Rio Blanco is the lower house of the Parliament of Rio Blanco, with the Senate of Rio Blanco being the upper one.

Composition

The House of Representatives is composed of 100 members (DCD neighborhoods included), one member for each county.

While the House is traditionally divided in two groups (Government/Opposition), the establishment of a middle group, colloquially called the middlemen (which are neither part of the government nor of the opposition), is possible.

Unlike in the Senate, which has been traditionally dominated by the Progressives and the Conservatives, a plurality of other parties has accessed the House of Representatives at least once.

On 7 May 2017, people voted to restructure the House of Representatives, bringing in a proportional system and abandoning the county-representative link established in 1904; this restructuring will be effective on the 2020 election.

Members

Rio Blanco House of Reps Counties 2017

Composition of the House by counties, as of 2017.

Baynice

County Representative Party Assumed office
Albany Frank Heysel Conservative 2012
Carbon Izzy Robinson Conservative 2008
Coxbourne Susana Rocio Rodriguez New Choice 2016
Goshen Robert Torelli Cobb Team 2004
Platte Ralph LeMounier New Choice 2012

Cherry Creek

County Representative Party Assumed office
Arapaho Steven Lyman Carrell Green 2012
Boulder Emily Hemper Progressive 2012
Broomfield Walter D'Ambrogio New Choice 2012
Clear Creek Gary Henson Progressive 2004
Denver Claire Edmundsen Progressive 2016
Garner Samuel Hotchskell Progressive 2016
Gilpin Roy Lamber Progressive 2012
Lanceton Steve Kahle Humanist 2016

El Paso

County Representative Party Assumed office
Ahlstrom Matthew Johnson "Matt" Auray New Choice 2004
Baca William Hickman Progressive 2012
Bent Brandon Chapman New Choice 2012
Cheyenne Gordon Foxhill Cobb Team 2008
Coss Al Lang Conservative 2016
Crowley Bob Werner Cobb Team 2012
Elbert Tony Duong Progressive 2000
Kiowa Max Adelardi Progressive 2012
Kit Carson Nelson Springer Cobb Team 2008
Prowers John Charles Pellacani[1] New Choice 2014
Pueblo Frank Giannino Progressive 2008
Springton Wilson Parr Cobb Team 2012
Teller Mike Caldwell Conservative 1996
Vynn Peter Cox Conservative 2008

Las Mesas

County Representative Party Assumed office
Delta Ann Tachikawa Progressive 1996
Gottmich Juan Almeida-Izaguirre Progressive 2012
Gunnison Derek Loydon Liberal 2012
Lake Gérard "Jerry" Troiseaux Progressive 2016
Mesa Peter Ruotsalainen Green 2000
Montrose Alex Landenna Progressive 2012
Park Herbert Strichowiak Progressive 2016
San Luis Arthur Vance Progressive 2012

Moffat

County Representative Party Assumed office
Bergmann Chris Sergente RB 2.0 2012
Cox Amanda Halley Progressive 2008
Eagle Nick Higgins Progressive 2016
Garris Ryan Mayne Progressive 2012
Grand Richard Stirling Conservative 2008
Larimer Travis DiLeo Conservative 2004 (first term)
2012 (second term)
Rio Blanco Jimmy Wilcox Progressive 2008
Routt Allison Gallagher Progressive 2012
Summit Robert Simmons New Choice 2016

Ouray

County Representative Party Assumed office
Archuleta Wayne Hesse Conservative 2004
Conejos Michael Vallas Progressive 1992
Dolores Marcus Trung Progressive 2004
La Plata[2] Jake Vanderweezel Progressive 2016
Moctezuma Victoria Branson New Choice 2016
Ouray Jonas Wheeler Green 2012
San Miguel Ralph Kahl Progressive 2016
Stroughton[3] Andrew Healey Progressive 2016 (from Hinsdale County, 2012-2016)

Sawatch

County Representative Party Assumed office
Alamosa Roger Kemp New Choice 1996
Costilla Katia Ramirez Progressive 2008
Custer Craig Dodson New Choice 2000
Fremont Lawrence Westerfolder "Larry" Norman Cobb Team 2004
Huerfano Nancy Trevino Progressive 2012
Las Animas Jeremy Ford New Choice 2008
Rio Grande Sophie McGill Progressive 2016
Saguache Anna Wright-Bullock New Choice 2016

Salt Lake

County Representative Party Assumed office
Cache Andrew Cobb Cobb Team 2004
Daggett Diane Heffler Cobb Team 2008
Davis Dave Ackerman Conservative 1988
Morgan Nicholas Knox Cobb Team 1980
Rich Lionel Hutts New Choice 2004
Salt Lake Richard Handler Conservative 2008
Santa Caterina Keith Murrill New Choice 2004
Summit Vivian Jacker Cobb Team 2016
Uintah Fiona Campbell Conservative 2008
Utah George Holloway New Choice 2012
Wasatch William Buford "Buck" Frazer Conservative 1999[4]
Weber Quintilius Hoxner Cobb Team 1976

Sioux

County Representative Party Assumed office
Box Butte William Vardan "Will" Manukyan Conservative 2012
Cheyenne Lloyd Bell Progressive 2012
Foxton Jon Turner Conservative 2012
Garden Erwin Schabenhaufer Progressive 2016
Kimball[5] Scott Perlier Conservative 2004 (from Kimball, 2004-2016)
Lexman Jeremy Kaksonen Conservative 2014[6]
Mecklenbrug Max Ahler Cobb Team 2008
Morrill Joseph McDonald Conservative 2000
Scotts Bluff Johnny Mergerot Progressive 2004
Sheridan Herbert Rutherford Cobb Team 2012

Uinta

County Representative Party Assumed office
Bannock Joe Exler RB 2.0 2016
Bear Lake Alexis Houton Progressive 1996
Caribou Fred Tibbins Progressive 1972
Franklin Jeffrey Heume New Choice 2012
Oneida Gene Empleton Progressive 2008
Pence Michael Nyx Progressive 2004
Power Jennifer Claire "Jenny" McDonnell Green 2000
Sweetwater Melissa Kaine Progressive 2008
Tinwood Tony Abbetville Humanist 2016
Welkner Alex Tsakidis Conservative 2012

Yuma

County Representative Party Assumed office
Elbert Tim Zhivkovich Progressive 2008
Garner Mitchell Stinson Liberal 2016
Goshen Donald Tipperdale RB 2.0 2012
Morgan Tyler Vasilescu Progressive 2008
Phillips Elisabetta Concetta "Betty" Santini Progressive 2004
Van Oyle[7] Lance Bussinger (provisional) Progressive 2016
Wates Ayane Holmes Progressive 2008
Weld Janice Wright Progressive 2008

References

  1. Elected in 2014 via by-election to succeed outgoing Representative Wanda Kotter (P).
  2. Also hosts the now-dissolved San Juan County, merged with La Plata County following the reform of the County Act of 1876, passed on May 2016.
  3. Formed with the fusion of the counties of Hinsdale and Mineral. The two counties agreed to merger through a popular vote.
  4. Elected in 1999 via by-election to succeed outgoing Representative Elias Mills (C).
  5. Also hosts the now-dissolved Banner County, merged into Kimball County following the reform of the Internal Subdivision Act of 1894, passed on March 2016.
  6. Elected in 2014 via by-election to succeed outgoing Representative Jean Preston (C).
  7. Seceded from Weld County on 16 October 2016.